כאבי בטן לאחר אכילה

הופעת כאבים חדים בבטן התחתונה עלולה להעיד על בעיה רפואית שמחייבת התערבות מקצועית. כדאי לדעת מה גורם לכאבי בטן על מנת לשלול סיבות שונות ואף להתאים את התפריט להמלצות של רופאים מיומנים. במקביל, אפשר לנסות תרופות סבתא חשוב לעקוב אחר התהליך על מנת לוודא שהוא אינו מחמיר

כאבי בטן הם סימפטום שכיח שיכול להיגרם ממגוון גורמים, כולל בעיות עיכול, דלקות במערכת העיכול (דלקת בתוספתן, דיברטיקוליטיס), מחלות מעי דלקתיות, מעי רגיש ועוד. כאשר מתמודדים עם כאבי בטן, ישנם מספר דברים שאותם אפשר לעשות כדי להקל על אי הנוחות, כולל מנוחה, שתיית מים, ושימוש בתרופות ללא מרשם.
לדוגמא, אכילת מזונות מסוימים, כגון בננות, אורז וטוסט, יכולה גם לעזור להרגיע קלקול קיבה. עם זאת, חשוב לפנות לטיפול רפואי אם כאבי הבטן חמורים או מלווים בתסמינים אחרים, שכן זה יכול להיות סימן למצב חמור יותר הדורש התערבות רפואית.

מחפשים מומחה לכאבי בטן לאחר אכילה? צרו קשר עוד היום

תוכן עניינים

כאבים חדים בבטן התחתונה

כאבים חדים בבטן התחתונה יכולים להוות סיבה לדאגה, מכיוון שהם יכולים להוות סימן המעיד על מגוון מצבים רפואיים שמחייבים התערבות מקצועית, רפואית או כירורגית. גורמים שכיחים לכאבי בטן תחתונה כוללים כאבי מחזור, דלקות בדרכי השתן, ציסטות בשחלות ועצירות. במקרים מסוימים, הכאב עלול להיגרם גם ממצב חמור יותר כמו דלקת התוספתן, דיברטיקוליטיס, אנדומטריוזיס או הריון חוץ רחמי.

כאבי מחזור הם גורם שכיח לכאבי בטן תחתונה אצל נשים. התכווצויות אלו מתרחשות כאשר הרחם מתכווץ כדי להשיל את הרירית שלו במהלך הווסת. הכאב יכול לנוע בין קל לחמור ויכול להיות מלווה בתסמינים אחרים כגון נפיחות, בחילות וכאבי ראש.

דלקות בדרכי השתן (UTI) הן סיבה שכיחה נוספת לכאבי בטן תחתונה. שתסמינים של דלקת בדרכי השתן עשויים לכלול כאב או צריבה במהלך מתן שתן, השתנה תכופה ושתן עכור גם ציסטות בשחלות יכולות גם לגרום לכאבי בטן תחתונה. אלו הם "שקים" מלאי נוזלים המתפתחים על השחלות ולעיתים יכולים להיקרע או להתפתל, ולגרום לכאבים עזים. תסמינים אחרים של ציסטות בשחלות עשויים לכלול מחזור לא סדיר, נפיחות ובחילה.

אם חווים כאבים חדים בבטן התחתונה, חשוב לפנות לטיפול רפואי כדי לקבוע את הסיבה וטיפול מתאים. בהתאם למצב הבסיסי, הטיפול עשוי לכלול תרופות, ניתוחים (כמו בדיקת קולונוסקופיה פרטית) או שינויים באורח החיים. עם זאת, יש דברים שאותם אפשר לעשות גם בטווח המיידי.

מה עושים כשכואבת הבטן?

ישנם מספר דברים שאפשר לעשות כאשר הבטן כואבת, תלוי בחומרת הכאב ובגורם. הנה כמה הצעות:

 • מנוחה והרפיה: אם כאבי הבטן קלים, הפסקה מפעילות גופנית והרפיה יכולה לעזור. הטיפ הפופולארי וגם האפקטיבי ביותר הוא לשכב או לשבת בנוחות בסביבה שקטה ורגועה.
 • שתייה והרוויה: שתייה מרובה של נוזלים יכולה לעזור להרגיע במקרה של קלקול קיבה ולמנוע התייבשות.
 • תרופות ללא מרשם: אם כאבי הבטן נגרמים מהפרעות עיכול נטילת ללא מרשם דגמת קל בטן או STOP IT יכולות לעזור.
 • שינוי בתזונה: מזונות ומשקאות מסוימים יכולים לעורר כאבי בטן, כך שהימנעות מהם יכולה לעזור למנוע אי נוחות נוספת.
 • טיפול רפואי: אם כאבי הבטן חמורים או מלווים בתסמינים אחרים כגון חום, הקאות או שלשולים, יש לפנות מיד לטיפול רפואי. זה יכול להיות סימן למצב חמור יותר הדורש התערבות רפואית.

חשוב להקשיב לגוף ולפנות לטיפול רפואי מתאים במידת הצורך. אם כאבי הבטן נמשכים או מחמירים, התייעצו תמיד עם איש מקצוע רפואי לאבחון וטיפול.

כאבי בטן לאחר אכילה
CANVA

מה גורם לכאבי בטן?

כאבי בטן או כאבים בבטן יכולים להיגרם ממגוון רחב של גורמים, אך הנפוצים ביותר שבהם קשורים אל בעיות עיכול: בעיות עיכול, גזים בערכת העיכול, עצירות ושלשולים (תסמונת המעי הרגיש) יכולים לגרום לכאבי בטן.
ישנם גורמים שקשורים לזיהומים במערכת העיכול. זיהומים חיידקיים או ויראליים כגון גסטרואנטריטיס, או הרעלת מזון עלולים לגרום לכאבי בטן יחד עם תסמינים אחרים כמו בחילות, הקאות ושלשולים. למרבה הצער, בעיות עיכול ואפילו זיהומים במערכת העיכול הם לא הגורמים היחידים לכאבי בטן. הנה לדוגמא עוד כמה גורמים נפוצים של כאבי בטן שאותם כדאי להכיר על מנת לאבחן מוקדם את הבעיה ולטפל בה בצורה כמה שיותר אפקטיבית:

 1. מחלות מעי דלקתיות: מצבים כמו מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית עלולים לגרום לכאבי בטן כרוניים או חוזרים, שלשולים ותסמיני עיכול רבים אחרים.
 2. ריפלוקס חומצי: כאשר חומצת הקיבה זורמת בחזרה לוושט, היא עלולה לגרום לתחושת צריבה באזור החזה והקיבה.
 3. כאבי מחזור: נשים עלולות לחוות כאבי בטן במהלך הווסת עקב התכווצויות הרחם.
 4. מתח וחרדה כחלק מתסמונת המעי הרגיש: מתח וחרדה רגשיים עלולים לגרום לכאבי בטן תחתונה ולשינויים בפ"מ
 5. דלקת התוספתן: דלקת של התוספתן עלולה לגרום לכאבי בטן עזים בד"כ בבטן ימינת תחתונה המצריכים לעיתים התערבות כירורגית.
 6. אבני מרה: משקעים קטנים וקשים הנוצרים בכיס המרה עלולים לגרום לכאבים בבטן המרכזית והימינית העליונה.
 7. בקע: בליטה או בליטה בדופן הבטן הנגרמת על ידי שריר מוחלש עלולה לגרום לכאב ואי נוחות ואף למצב מסוכן של כליאה .
מחפשים מומחה לכאבי בטן לאחר אכילה? צרו קשר עוד היום

איך להעביר כאב בטן ?

כאשר מתמודדים עם כאב בטן ברגע שהוא מתרחש, ישנם מספר דברים שאותם אפשר לעשות כדי לעזור להקל על אי הנוחות. ראשית, הרפיה ונשימות איטיות ועמוקות יכולות לעזור להקל על מתח השרירים.
הרפואה האלטרנטיבית מציעה נענע בשל תכונות נוגדות עוויתות טבעיות שיכולות לעזור להקל על כאבי הבטן ולהפחית בחילות. לגימת תה מנטה חם יכולה להיות מועילה, תרופות ללא מרשם כגון נוגדי חומצה, קל בטן ומשככי כאבים יכולים לעזור ולהקל על כאבי בטן. 

מה לאכול כשיש כאבי בטן ?

זכרו להימנע ממזונות מסוימים: אם כאב הבטן נגרם על ידי מזונות שאחריהם אתם לא מרגישים טוב, הימנעות ממזונות אלה יכולה לעזור למנוע אי נוחות נוספת. לדוגמא חלב (אי סבילות ללקטוז) שיכולה לגרום לנפיחות וכאבי בטן. באם יש גם שלשול, היצמד למזונות קלים לעיכול כגון אורז, בננות ולחם קל בצנימים.
בהקשר רחב יותר, החלפה של התזונה היא תמיד המלצה רלוונטית עבור כאבי בטן לאחר אכילה. כאשר כואבת בטן, חשוב לאכול מזונות שקל לעיכול ולא יחמירו את התסמינים.

הנה כמה הצעות למה לאכול:

 • בננות: בננות קלות לעיכול ויכולות לעזור להרגיע קלקול קיבה. הם גם מקור טוב לאשלגן, שיכול לעזור לווסת את רמות הנוזלים בגוף.
 • אורז: אורז לבן קל לעיכול ויכול לעזור לכאבי בטן עבור מי שחווים שלשול.
 • טוסט: גם צנים או טוסט רגיל בלי גבינה יכולים לעזור ולספק הקלה מסוימת בכאבי הבטן.
 • יוגורט: יוגורט מכיל פרוביוטיקה, שיכולה לעזור לווסת את חיידקי המעיים ולסייע בעיכול. אפשר לבחור יוגורט עם כמות גדולה מהרגיל של חיידקים פרוביוטיים לפי ההנחיות המופיעות על המוצר.
 • מרק עוף: מרק עוף קל לעיכול ויכול לעזור לספק קצת חומרים חיוניים לגוף במידה ולא מרגישים טוב. היתרון הוא שהוא אינו מכביד על הבטן וכמובן קל יחסית להכין אותו.
 • ג'ינג'ר: לג'ינג'ר יש תכונות אנטי דלקתיות טבעיות והוא יכול לעזור להקל על בחילות והקאות. אפשר לנסות תה ג'ינג'ר או להוסיף קצת ג'ינג'ר טרי לארוחות הקיימות.

חשוב להימנע ממזונות חריפים, שמנוניים או עתירי שומן, מכיוון שהם עלולים להחמיר את כאבי הבטן בעיקר הקשורים לאבני מרה. כמו כן, הימנעו ממזונות המכילים סיבים תזונתיים, כגון פירות וירקות, שכן אלה עלולים להיות קשים לעיכול ומגבירים את פעולות המעיים. זכרו לשמור על שתייה מרובה של נוזלים כגון מים, תה צמחים או מרק צלול. אם כאב הבטן נמשך או מחמיר, התייעצו עם איש מקצוע רפואי לאבחון וטיפול.

כאבי בטן תרופות סבתא

ישנם מספר טיפולים ביתיים או אלטרנטיביים שיכולים לעזור להקל על כאבי בטן, בהתאם לגורם הבסיסי. הנה כמה הצעות:

 1. מנטה: לנענע יש תכונות נוגדות עוויתות טבעיות שיכולות לעזור להקל על כאבי בטן ולהפחית בחילות. אפשר לשתות תה מנטה או ללעוס עלי מנטה.
 2. קמומיל: לקמומיל יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי עוויתות שיכולות לעזור להרגיע קלקול קיבה. שתו תה קמומיל או קח תוסף קמומיל.
 3. חומץ תפוחים: חומץ תפוחים יכול לעזור לאיזון רמות חומצת הקיבה ולקדם עיכול. ערבבו כף אחת של חומץ תפוחים עם כוס מים ושתו לפני הארוחות.
 4. דיקור: דיקור סיני יכול לעזור להקל על כאבי בטן על ידי מיקוד לנקודות ספציפיות בגוף הקשורות לעיכול.
 5. טיפולי גוף-נפש: טיפולי גוף-נפש כגון מדיטציה, נשימות עמוקות ויוגה יכולים לעזור להפחית מתח וחרדה, שעלולים להחמיר את כאבי הבטן.

חשוב לציין שאין להשתמש בטיפולים ביתיים או אלטרנטיביים כתחליף לטיפול רפואי. אם כאבי הבטן חמורים או מלווים בתסמינים אחרים כגון חום, הקאות או שלשולים, יש לפנות מיד לטיפול רפואי.

הבטן כואבת? זה הזמן לפנות אל פרופ' אברהם (רמי) אליקים

פרופ' אברהם (רמי) אליקים הוא מומחה שיכול לעזור לאבחן את הגורם הבסיסי לכאבי הבטן ולספק אפשרויות טיפול מתאימות כדי להקל על הסימפטומים. בעוד שתרופות ביתיות ושינויים באורח החיים יכולים להיות מועילים בניהול כאבי בטן, פנייה לטיפול רפואי היא חיונית בזיהוי וטיפול בכל מצב בסיסי שעלול לגרום לאי הנוחות. לכן, מומלץ להתייעץ עם פרופ' רמי אליקים בהקדם.

מחפשים מומחה לכאבי בטן לאחר אכילה? צרו קשר עוד היום

כאבי בטן לאחר אכילה שאלות תשבות

כאבי בטן לאחר אכילה יכולים להיגרם ממספר גורמים, כולל הפרעות עיכול, אלרגיות או רגישויות למזון, והפרעות במערכת העיכול.

הפרעות עיכול הוא מונח המשמש לתיאור אי נוחות או כאב בבטן או בבטן העליונה לאחר אכילה.

הסיבות השכיחות להפרעות עיכול כוללות אכילת יתר, אכילה מהירה מדי, צריכת מזון חריף או שומני ומתח.

מחלת צליאק היא הפרעה אוטואימונית שבה הגוף אינו יכול לסבול גלוטן, חלבון שנמצא בחיטה, שעורה ושיפון.

כן, דלקת קיבה עלולה לגרום לכאבי בטן לאחר אכילה, במיוחד אם מזונות מסוימים מגרים את רירית הקיבה.

עליך לפנות לרופא עבור כאבי בטן לאחר אכילה אם הכאב חמור או נמשך יותר ממספר ימים, אם יש לך תסמינים אחרים כגון הקאות או שלשולים, או אם יש לך היסטוריה של בעיות במערכת העיכול או היסטוריה משפחתית של הפרעות במערכת העיכול. חשוב לפנות לטיפול רפואי אם חווים סימפטומים כלשהם נוגעים לכך כדי לקבוע את הגורם הבסיסי לכאבי הבטן ולקבל טיפול מתאים.

Picture of פרופ' רמי אליקים

פרופ' רמי אליקים

פרופ' אליקים הוא מומחה ברפואה הפנימית וגסטרואנטרולוגיה עם ניסיון מעל 30 שנה. הוא משמש כרופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול במרכז הרפואי שיבא וכן חלק מצוות הרופאים המומחים של הרצליה מדיקל סנטר. פרופ' אליקים גם בעל רקע אקדמי עשיר ומחקר פורץ דרך בתחום.

למידע מקצועי