פרופ' אברהם (רמי) אליקים

מומחה לרפואה פנימית ולגסטרואנטרולוגיה, עוסק בתחום זה למעלה מ-30 שנה. משמש כרופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול של המרכז הרפואי שיבא, ובמקביל לכך נמנה עם צוות הרופאים המומחים של הרצליה מדיקל סנטר.

רקע מקצועי

לאורך השנים מילא מגוון רחב של תפקידים בכירים, לרבות ניהול המחלקה הגסטרואנטרולוגית ברמב"ם ובתל השומר והאגף הפנימי ברמב"ם. כיהן כיו"ר האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד (2004-2001), ועמד בראש את החוג לטכנולוגיות מתקדמות והחוג למחלות מעי דלקתיות של האיגוד. בנוסף לכך, שימש כיו"ר ועדת הבחינות להתמחות בגסטרואנטרולוגיה ובמחלות כבד (2006-2004) וכיו"ר ועדת ההנחיות הקליניות של האיגוד האירופאי למחלות מעי דלקתיות.

רקע אקדמי

בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים משנת 1979. את התמחותו ברפואה פנימית, בגסטרואנטרולוגיה ובמחלות כבד עבר בבית החולים הדסה. כמו כן, השלים השתלמות של שנתיים באוניברסיטת וושינגטון.

פרופ' אליקים הוא פרופסור מן המניין בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב. בשנת 2000 היה פרופסור אורח באוניברסיטת הר סיני שבניו-יורק, ארצות הברית. עד כה חיבר ופרסם למעלה מ-400 מאמרים, 2 ספרים ו-15 פרקים בספרים רפואיים.

תחומי המחקר של פרופ' אליקים כוללים:

  • אבחון ומניעה של סרטן המעי הגס
  • מחלות מעי דלקתיות: השפעות גנטיות, תרופות, ניקוטין, טיפולים חדשים ועוד (מודלים בחיות)
  • פיתוח ושימוש בגלולה מצלמת למערכת העיכול
  • אבחון וטיפול במחלות פפטיות / ברפלקס ושטי-קיבתי